Shëndetësi

Ja sa mund të fitoni nga këta telefona të vjetër nëse i keni ende në shtëpi

NËSE JENI TË DHËNË PAS RUAJTJES SË GJËRAVE TË VJETRA MUND TË JENI EDHE ME FAT. Sipas studimeve, nëse ju keni disa nga modelet e vjetra të celularëve Nokia dhe Motorola atëherë mund të fitoni shumë para, transmeton shqiptarja. Faqja e internetit eBay ka vërejtur një rritje masive të çmimeve të pajisjeve teknologjike të viteve ‘80 dhe ‘90. Ja cilët […]


Historia e pabesueshme e nënës së vërtetë të Putinit

“Nëna ime ishte një njeri kaq zemërmirë”. Kështu shkruante presidenti rus, Vladimir Putin, në një artikull, ku flet për historinë e prindërve të tyre dhe vuajtjet gjatë Luftës së Dytë Botërore. Me plot pasion, ai tregon se si është rritur dhe ka mësuar kaq shumë prej tyre. Por në ditën kur ky tekst u publikua në mediat gjermane, gazeta e […]


Simptomat e para të kancerit të zorrës së trashë, që shpesh duken të parëndësishme, por mund të rezultojnë fatale

Për fat të keq, kanceri kolorektal mund të shfaqet pa dhënë asnjë simptomë, ose në shumicën e rasteve simptomat e tij duken të parëndësishme dhe kjo bën që njerëzit ta kapin këtë sëmundje në fazat e agravuara të tij. Megjithëse kanceret kolorektale janë pa simptoma, një nga simptomat më të zakonshme dhe të hershme të tij është gjakderdhja. Kur tumori […]


Mjekja durrsake aksidentohet me familjen: Si na shpëtoi Noizy

Mjekja pediatre Vera Koço është përfshirë në një aksident rrugor së bashku me familjen e saj në orët e para të mëngjesit të sotëm. Aksidenti ka ndodhur në autostradën Tiranë – Durrës në afërsi të Maminasit, në orën 05 e 20 minuta, kur makina në të cilën ndodhej familja nga Durrësi, i ka rënë nga pas një kamioni. “DurrësLajm” mëson […]


Dyshonte dhe e vërtetoi tradhëtinë e burrit, por si e bëri këtë do çuditeni

Një grua në provincën e Izmirit në Turqi pas divorcit nga bashkëshorti ka fituar 30.000 lira turke kompensim. Kjo pasi ajo dëshmoi në gjykatë tradhtinë e burrit të saj. Por, mënyra se si ajo zbuloi se burri i saj kishte një tjetër është interesante. Kur vërejti se bashkëshorti po i vinte me vonesë në shtëpi dhe i kishte kërkuar divorc, […]


Dhimbje barku apo gazra? Kapsllëk dhe bark i fryrë? Ja problemi që keni në organizëm

Sipas statistikave thuhet se 8 nga 10 individë vuajnë nga sindroma e zorrës nervoze. Njerëzit të cilët pretendojnë se kanë probleme me zorrët, ndihen të fryrë dhe shpesh ushqimi që konsumojnë ju bie rëndë në stomak, thuhet se kanë sindromën e zorrës nervoze. Në përgjithësi simptoma të tilla si: Gazrat Fryrje stomaku Kapsllëku Dhimbje barku etj Tregojnë edhe për rritjen […]Presidenti Thaçi po hetohej nga EULEX’i për krime lufte, prokurori shqiptar mbylli hetimet..

Presidenti Hashim Thaçi ka qenë nën hetime të një prokurori të EULEX-it për kidnapimin e dy aktivistëve të LDK-së gjatë luftës. Por, hetimi u mbyll kur rastin e mori prokurori Reshat Millaku. Viktimat kishin deklaruar se ishin arrestuar nga Hashim Thaçi, i cili sipas tyre ishte prezantuar si Sabit Geci dhe Ibrahim Gashi. Një hetim i nisur nga EULEX-i për […]