Shëndetësi


Skandaloze: Putin po bëhet gati t’i largojë shqiptarët nga Kosova!?

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, në sesionin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Kosovën, tha se Prishtina së shpejti do të nis një padi kundër Serbisë për gjenocid dhe se do të kërkojë dëmshpërblim nga ky shtet. Sipas Thaçit, Kosova është duke e përgatitur dokumentacionin e duhur. Megjithatë, sipas medieve serbe, nga këto akuza Serbinë do ta […]


Kombinimi efektiv i sodës dhe mjaltit, ja pse shërben

Bazuar në besimin se qelizat e kancerit lulëzojnë në sheqer, ka një keqkuptim të zakonshëm se përzierja e sodës së bukës me mjaltë ose shurup panje nuk sjell përfitime për trajtimin e kancerit. Në anën tjetër, ka gjithmonë e më tepër të dhëna se ky kombinim është në fakt shumë fitimprurës për shëndetin. Ka gjithashtu edhe shpjegim shkencor pse ky […]

Ja sa mund të fitoni nga këta telefona të vjetër nëse i keni ende në shtëpi

NËSE JENI TË DHËNË PAS RUAJTJES SË GJËRAVE TË VJETRA MUND TË JENI EDHE ME FAT. Sipas studimeve, nëse ju keni disa nga modelet e vjetra të celularëve Nokia dhe Motorola atëherë mund të fitoni shumë para, transmeton shqiptarja. Faqja e internetit eBay ka vërejtur një rritje masive të çmimeve të pajisjeve teknologjike të viteve ‘80 dhe ‘90. Ja cilët […]


Historia e pabesueshme e nënës së vërtetë të Putinit

“Nëna ime ishte një njeri kaq zemërmirë”. Kështu shkruante presidenti rus, Vladimir Putin, në një artikull, ku flet për historinë e prindërve të tyre dhe vuajtjet gjatë Luftës së Dytë Botërore. Me plot pasion, ai tregon se si është rritur dhe ka mësuar kaq shumë prej tyre. Por në ditën kur ky tekst u publikua në mediat gjermane, gazeta e […]


Simptomat e para të kancerit të zorrës së trashë, që shpesh duken të parëndësishme, por mund të rezultojnë fatale

Për fat të keq, kanceri kolorektal mund të shfaqet pa dhënë asnjë simptomë, ose në shumicën e rasteve simptomat e tij duken të parëndësishme dhe kjo bën që njerëzit ta kapin këtë sëmundje në fazat e agravuara të tij. Megjithëse kanceret kolorektale janë pa simptoma, një nga simptomat më të zakonshme dhe të hershme të tij është gjakderdhja. Kur tumori […]


Mjekja durrsake aksidentohet me familjen: Si na shpëtoi Noizy

Mjekja pediatre Vera Koço është përfshirë në një aksident rrugor së bashku me familjen e saj në orët e para të mëngjesit të sotëm. Aksidenti ka ndodhur në autostradën Tiranë – Durrës në afërsi të Maminasit, në orën 05 e 20 minuta, kur makina në të cilën ndodhej familja nga Durrësi, i ka rënë nga pas një kamioni. “DurrësLajm” mëson […]