Nuk dini si të luftoni parazitët (morrat) e kokës? Ja 4 mënyra natyrale që nuk i keni ditur por që i zhdukin ato menjëherë!

orrat e kokës zakonisht shpërndahen nga kontakti i drejtpërdrejtë me flokët e një personi të infektuar, dhe vlerësohet se 6-12 milionë infektime ndodhin çdo vit në SHBA, tek fëmijët e moshave 3-11 vjeç.

Për fat të mirë, ky trajtim natyral mund të ndihmojë në eliminimin e morrave ‘kokeforte’: transmeton 10gjera.com.

1. Vaj bajame ose vaj ulliri

Të dyja edhe vaji i bajames edhe vaji i ullirit janë efektive ne eleminimin e morrave duke i mbytur ato,dhe duke i bere te hiqen lehtesisht me kreher.

Lyeni flokët me vaj pas ndarjes së flokëve në disa tufa flokesh të vogla, duke i mbajtur ato të ndara. Punoni ne nje dhome me ndricim te forte,dhe me pas shpelani kreherin me uje te nxehte te rrjedhshem.

Pas krehjes,lajeni koken 2 here me shampo dhe shpelajeni me uje te bollshem.Përdoreni këtë ilaç çdo ditë për një javë.

2. Vajrat esenciale

Disa vajra esenciale ndihmojne ne eliminimin e morrave me ndihmën e krehjes, duke përfshirë vaj menteje, kanellë, eukalipt, karafil,livando etj.

Gjithmonë kontrolloni për alergji para se të përdorni një vaj të ri esencial.

Shtoni rreth 3 -10 pika vaj esencial tek nje sasi te vogel vaj ulliri, dhe lereni ne koke gjate natës, minimumi prej 12 orësh. Krihni floket, pastaj lajini me shampo dy here. transmeton 10gjera.com.