Kuriozitete


Kështu kërcen Anita Haradinaj në “Ballon Shqiptare” (Video)

Sonte po mbahet “Balloja Shqiptare” në Prishtinë. Në këtë ngjarje po merr pjesë edhe Anita Haradinaj. Ky organizim, që po mbahet për të dytën herë me radhë, ka për qëllim promovimin e veshjeve tradicionale shqiptare dhe të kulturës shqiptare. Anita si duket nuk i ka rezistuar tingujve të këngëve shqipe dhe ka vendosur që ta “kallë” atmosferën. “Balloja Shqiptare” organizohet […]


Rama ngre tonet ndaj Greqisë: Nuk do heshtim më! U mësuat keq duke na nënshtruar

Kryeministri Edi Rama i kujton sërish Greqisë se Shqipëria s’do heshtë për çështjet e mbetura pa zgjidhur mes dy vendeve. Gjatë një bashkëbisedimi me përfaqësues të diasporës, Rama tha se problemet mes Tiranës dhe Athinës vijnë për çështje të cilat sipas tij s’mund të anashkalohen. Sipas tij, Greqia ka qenë mësuar që në Tiranë të kishte bashkëbisedues të nënshtruar apo […]


Foshnja siriane buzëqeshë pak sekonda pasi i shpëtoi bombës (VIDEO)

Një foshnje siriane buzëqeshi vazhdimisht duke e shikuar babin e saj, përderisa një bombë shpërtheu jashtë shtëpisë së familjes në Alepo. Vajza dy-muajsh gëzohet dhe rreh shuplakë me kënaqësi përderisa babai i saj e incizon atë, para se t’i shpëtonte bombës që shpërtheu më pas. Ata nuk u lënduan, por videoja – e ngarkuar të enjten – tregon se sa […]


Statuja e Krishtit pikon ujë, njerëzit vrapojnë t’i mbushin shishet

Një statujë e Krishtit në një fshat indian filloi të pikonte ujë, dhe njerëzit që e panë atë vrapuan menjëherë që të mbushnin shishet me “ujin e shenjtë”. Madje u desh që policia të thirrej në vendin e ngjarjes për të kontrolluar turmën e njerëzve, të cilët pushtuan fshatin indian sapo dëgjuan se Jezu Krishti po lëshonte ujë të shenjtë. […]Do të qani pasi të keni parë këtë histori (Video)

Në parkun e një shtëpie, babai dhe djali ishin ulur bashkë. Një zog kalon aty pranë, dhe qëndroi një kohë para tyre. Babai nuk kishte memorie të fortë, dhe vazhdimisht e pyeste se çfarë ishte ajo që iu dilte përpara. Pyetjet e tij të njejta vazhdonin deri në momentin që i biri u nervozua, duke e bërë babain të shkojë […]


Hatixhe Berisha, heroina e Serbisë: Dy vëllezër iu vranë – një në luftë kundër kroatëve e një kundër shqiptarëve (Video)

Profesoresha në Akademinë Ushtarake të Serbisë, në Katedrën e Strategjisë, Hatixhe Berisha, në një emision të një televizioni serb, rrëfen se sa shumë e do Serbinë. Hatixhja, që është nga Klina, thotë në këtë emision se babanë e ka pasë përparimtar, për dallim nga shqiptarët tjerë që nuk i shkollonin vajzat. Ndërsa, shprehet pa turp se është edukuar në frymën […]


Katër minuta në sytë e vdekjes (Video)

Në videon që do të shihni më poshtë, do të mahniteni për mënyrën se si kanë shpëtuar njerëzit në momentin e fundit, kur jeta e tyre u takua me vdekjen. Frika, kur sytë e vdekjes na vështrojnë, është tmerruese, apo jo? Por, dalja fitimtar nga kjo, padyshim që sjell entuziazëm në të rrëfyerit pastaj, Më poshtë do të kuptoni se […]


Peshku që jeton katër vite pa ujë (Video)

Në Afrikën Jugore, ka peshq të cilët mund të rrijnë pa ujë deri në katër vite. Në videon më poshtë mund të shihni vend strehimin e tyre gjatë kohës së thatësirave, Sado që zgjasin ato, peshqit janë në gjendje që të jetojnë, duke marrë frymë nga ajri.