Ja si të humbisni 5 kg për një 1 javë, Ideale për personat mbipeshë

Kjo dietë u zhvillua në Kinë dhe mund t’ju ndihmojë të humbni 5 kile në javë dhe të pastroni trupin. Përveç kësaj, menuja përmban shumë lëngje: ujë mineral, çaj jeshil dhe lëngje frutash të freskëta. Këto pije do të pastrojnë trupin tuaj nga substancat e grumbulluara dhe të rrezikshme dhe do ti sigurojnë trupit vitaminat esenciale dhe antioksidantë.

Kjo dietë përfshin gjithashtu shumë perime të freskëta, fruta, oriz, bukë thekre dhe peshk.

Kjo diete ka dhe ane negative si prsh:

Mbajtja e përditshme e kalorive te uleta do tju beje te mos e vazhdoni dieten për një periudhë më të gjatë kohore pasi mund te ndjeheni te lodhur , të keni mungesë energjie dhe ndryshime humori. Kjo është arsyeja pse është e rekomanduar që kjo dietë të bëhet çdo gjashtë muaj. Kjo dietë është e përshtatshme vetëm për njerëz shume të shëndetshëm, por para se të filloni këtë dietë ju duhet të konsultoheni me një mjek.

Gjatë dietës ju duhet të ndaloni të hani ëmbëlsira dhe produkte të miellit, yndyrna jo të shëndetshme, kafe dhe nuk duhet të pini alkool . Është e nevojshme te zvogeloni marrjen e kripës dhe erëzat.

Dita 1
Mëngjesi: 150 gr. lakër të freskët, 200 ml. ujë mineral.
Dreka: 4 lugë oriz i gatuar, 150 gr. karrota të grira dhe vaj ulliri, 200 ml. ujë mineral.
Darka: 150 gr. peshk i gatuar, një copë bukë thekre, disa gjethe marule, 200 ml. e çajit të gjelbër.

Dita 2
Mëngjesi: 150 gr. Sallatë me karrota dhe vaj ulliri, 1 fete bukë thekre e thekur, 200 ml. ujë mineral.
Dreka: 200 gr. sallatë e bërë nga karrota, lakra, marule, selino, një fetë bukë thekre, 200 ml lengu i freskët molle pa sheqer.
Darka: 100 gram oriz i gatuar, pak gjethe marule, gjysëm qitroje , 200 ml. ujë mineral.

Dita 3
Mëngjesi: 200 gr. sallatë me mollë, dardha, portokall, banane; 200 ml. lëng portokalli të shtrydhur pa sheqer.
Dreka: 250 gr. e shparguj te gatuar, 150 gr. sallatë lakre me lëng limoni, një fetë bukë thekre, 200 ml ujë
Darka: 250 gr. e kërpudhave të skuqura (pa vaj), 1 patate të zier te vogel, 200 ml ujë mineral.

Dita 4
Mëngjesi: mollë, bukë thekre e thekur; 200 ml. lëng portokalli të shtrydhur pa sheqer.
Dreka: 300 gr. karrota të ziera me oriz dhe borzilok, 1 mollë, një fetë bukë thekre, 200 ml. ujë mineral.
Darka: 200 gr. peshk i zier, 2 patate të vogla të ziera, një fetë bukë thekre, 200 ml. e çajit të gjelbër.

Dita 5
Mëngjesi: 150 gr. qull orizi i gatuar në ujë, 200 ml ujë mineral.
Dreka: 200 gr. sallatë me lakër të bardhë, një fetë bukë thekre, 200 ml. ujë mineral.
Darka: 200 gr. sallatë lakër, karrota, sallatemarule dhe vaj ulliri, një fetë bukë thekre, 200 ml. uje mineral.